Mequon-Thiensville School District
Translate

New Staff 2019

We are excited to introduce our new teachers and staff members for the 2019-2020 school year! Please navigate the tabs below to see all the new faces at each school - and be sure to click on the photos to learn more about each person.

Search by School

Abby Felten

Abby Felten

Homestead - Science

Amber Bizub

Amber Bizub

Oriole Lane - Grade 4

Andrea Taylor

Andrea Taylor

Wilson - 4K Paraprofessional

Angie Mason

Angie Mason

Homestead - English

Ann Vollmar

Ann Vollmar

Oriole Lane - Grade 3

Ashley Janz

Ashley Janz

Wilson - Special Education Paraprofessional

Ashley Johnston

Ashley Johnston

Oriole Lane - 4K Paraprofessional

Brandn Lindsey

Brandn Lindsey

Homestead - Business Education

Brian Clements

Brian Clements

Homestead - Special Education

Chad Sova

Chad Sova

Homestead - Assistant Principal

Christa Dyrssen

Christa Dyrssen

Donges Bay - Special Education

Danielle Chojnacki

Danielle Chojnacki

Lake Shore/Steffen - Spanish

Danie Rogers

Danie Rogers

Lake Shore - Special Education

Dorothy Onopa

Dorothy Onopa

Oriole Lane - Grade 5

Elisa Salvo-Antonie

Elisa Salvo-Antonie

Donges Bay - Special Education Paraprofessional

Eve Bicker

Eve Bicker

Homestead - Special Education Paraprofessional

Harry Palzewicz

Harry Palzewicz

Homestead - Computer Science

Jacqueline Janik

Jacqueline Janik

Wilson - Special Education Paraprofessional

Jane Maliszewski

Jane Maliszewski

Lake Shore - Grade 7

Jenny Schwingle

Jenny Schwingle

Homestead - Choral Music

Jessanna Clark

Jessanna Clark

Steffen - Grade 8

Jordan Schave

Jordan Schave

Wilson - 5th grade

Julie Hart

Julie Hart

Wilson - 4K Paraprofessional

Kerri Collins

Kerri Collins

Wilson/Steffen - Special Education Teacher

Kim Gullickson

Kim Gullickson

Wilson - Literacy Specialist

Lara Khmelevsky

Lara Khmelevsky

Homestead - Spanish

Laura Busler

Laura Busler

Oriole Lane - Grade 1

Laura Weitzer

Laura Weitzer

Oriole Lane - Special Education Paraprofessional

Leanne Schultz

Leanne Schultz

Wilson - Special Ed. paraprofessional

Lori Pedrick

Lori Pedrick

Homestead - Registrar

Marah Larsen

Marah Larsen

Lake Shore - Grade 8

Maria del Rosario Gunderson-Mejorada

Maria del Rosario Gunderson-Mejorada

Lake Shore/Steffen - Spanish

Meg Crowley

Meg Crowley

Steffen - Special Education

Melissa Blahnik

Melissa Blahnik

Homestead - Social Studies

Michael Richter

Michael Richter

Homestead - Science

Michelle Garcia

Michelle Garcia

District - ELL Specialist

Michelle Urbaniak

Michelle Urbaniak

Homestead - Attendance Administrative Assistant

Molly Kellogg

Molly Kellogg

Oriole Lane - Grade 3

Monique Porter

Monique Porter

Homestead - Assistant Principal

Nate Hinze

Nate Hinze

Wilson - Physical Education

Niki Merbler

Niki Merbler

Donges Bay - Special Education

Sally Raskin

Sally Raskin

Donges Bay - 4K Paraprofessional

Sarah Krueger

Sarah Krueger

Homestead - Special Education

Stephanie Johnson

Stephanie Johnson

Wilson - Administrative Assistant

Susan Dotzauer

Susan Dotzauer

Steffen - Grade 6

Taylor Kessenich

Taylor Kessenich

Oriole Lane - Grade 2

Theresa Huffman

Theresa Huffman

Donges Bay/Oriole Lane - Physical Education

Tiara Ashley

Tiara Ashley

Oriole Lane - Special Education Paraprofessional

Tom Spieles

Tom Spieles

Homestead - Math

Victoria Wintersberger

Victoria Wintersberger

Wilson - 4K Paraprofessional